Terezín – Památník Terezín, Ústav pro studium totalitních režimů a Plzeňská filharmonie pořádají dnes 8. února ve 14 hodin komponovaný pořad s názvem „Pocta Bedrníkovi aneb Modrá krev v protinacistickém odboji.“ Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci a k nařízením vlády musí vzpomínkové setkání proběhnout bez účasti veřejnosti. O akci ale nepřijdete, protože bude probíhat přímý přenos.
Program můžete sledovat z pohodlí a tepla domova – ZDE.
Připravena je pieta s položením květin i přednáška o osudech Zdeňka Bořka-Dohalského. Povídání, které pronese ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra, bude proloženo hudebními vstupy Plzeňské filharmonie, která přizvala řadu zajímavých hostů – třeba flétnistku Janu Pavlíčkovou.
Zajímá Vás, kdo to byl Zdeněk Bořek-Dohalský? Šlechtic, ale především novinář a především novinář a odbojář, který pod krycím jménem „Halík“ či „Bedrník“ zprostředkovával spojení mezi domácí protektorátní vládou a exilovou vládou v Londýně.
Udržoval osobní kontakt se státním prezidentem Emilem Háchou a s odbojem spolupracujícím premiérem Aloisem Eliášem. Informace a prohlášení domácí politické reprezentace, jež se mu podařilo od nich získat a odeslat do Londýna, napomáhaly legitimizovat úsilí Edvarda Beneše o obnovu Československa v očích spojenců protihitlerovské koalice. Gestapo nakonec toto spojení odhalilo a 21. října 1941 Dohalského zatklo. Stalo se tak necelý měsíc po příchodu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha do Prahy a zatčení Aloise Eliáše. Tři a půl roku strávil Zdeněk Bořek-Dohalský za zdmi pankrácké věznice. Popraven byl až před samým koncem války – ve středu 7. února 1945 v Malé pevnosti v Terezíně.
Dnešní přímý přenos začne už ve 13.30, kdy můžete sledovat položení květin v prostorách někdejšího popraviště v Malé pevnosti.