Terezín – Ve středu 7. února 1945 byl v terezínské Malé pevnosti popraven hrabě Zdeněk Bořek-Dohalský, novinář Lidových novin, stoupenec Masarykova Československa a výrazná postava protinacistického odboje. Od roku 2020 je tento den součástí kalendária vzpomínkových akcí pořádaných Památníkem Terezín.
K témuž datu se váže i jeho spolupráce na akci s Plzeňskou filharmonií.
Páté pokračování „Pocty Bedrníkovi“ připomene nejen pohnuté osudy Zdeňka Bořka-Dohalského, ale také jeho bratra Antonína, vlasteneckého kněze, jenž byl po krátké internaci v Terezíně v létě 1942 odeslán do Osvětimi a tam nacisty zavražděn. V letošním roce si připomeneme také osudy dalších duchovních, kteří za druhé světové války prošli Malou pevností Terezínem.
Vzpomínková akce Pocta Bedrníkovi aneb za svobodu víry a svědomí se koná v den 79. výročí popravy Zdeňka Bořka-Dohalského v terezínské Malé pevnosti, tj. ve středu 7. února 2024.
Záštitu nad konáním akce převzali: Ladislav Chlupáč – senátor Senátu Parlamentu ČR za Litoměřicko a Slánsko a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Pořad je zároveň součástí mimořádné koncertní řady Plzeňské filharmonie pod názvem Historické reflexe pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy.
Program:
15:00 Setkání účastníků v prostoru před kinem Malé pevnosti a společný přechod na bývalé popraviště, kde proběhne pietní vzpomínka
16:00 V předsálí kina Malé pevnosti pohovoří o osudech Zdeňka Bořka-Dohalského, jeho bratra Antonína a dalších duchovních perzekvovaných pro svou víru v terezínské Malé pevnosti historik Zdeněk Hazdra. Hudební doprovod k akci obstará České noneto a barytonista Roman Janál.
17:30 Zakončení vzpomínky
Autor: Stanislav Lada, tiskový mluvčí Památníku Terezín