Litoměřice – Příběhy 20. století, na které se mělo zapomenout, znovu oživí unikátní expozice na Mírovém náměstí. Nepřehlédnutelné výstavní konstrukce připomenou osobní vzpomínky pamětníků z regionu. Edukativní výstavu Paměti národa zahájí vernisáž v úterý 26. října od 13:30.
„Smyslem velkoformátové exteriérové výstavy je přiblížit proměny města Litoměřice a jeho obyvatel ve 20. století, a to na pozadí osobních příběhů lidí, kteří žijí v našem okolí,“ vysvětlila Lada Halounová, produkční Paměti národa Severní Čechy. Mezi silnými příběhy zazní i ten paní Karly Moravcové (*1926), ošetřovatelky a učitelky z Lovosic, která po skončení druhé světové války pečovala o děti z koncentračních táborů.
Bude zde prezentován také příběh Zdeňka Bárty z Litoměřic, evangelického faráře, disidenta, chartisty, po revoluci pak politika Občanského fóra, poslance a senátora. „Příběh každého z nich má velkou výpovědní hodnotu. Ať už se jedná o politika nebo dětskou ošetřovatelku. Každý z pamětníků vnáší jedinečný vhled do historie,“ dodala Lada Halounová.
Zajímavá expozice odhaluje historické kontexty postupně ve čtyřech městech Ústeckého kraje. Šest dvoumetrových oboustranných panelů bude na Mírovém náměstí připomínat vliv dějinných událostí na životy obyvatel našeho regionu až do 16. listopadu. Z Litoměřic poputuje do Děčína.
Toto je tisková zpráva města Litoměřice.
Autor: Anna Hrochová