Čtvrtek, 12 prosince, 2024
-0.1 C
Litoměřice
DomůZprávyTiskové zprávyLitoměřické zastupitelstvo projedná soutěž o nahrazení pomníku z doby okupace

Litoměřické zastupitelstvo projedná soutěž o nahrazení pomníku z doby okupace

Na posledním letošním zasedání Zastupitelstva města Litoměřice, které se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince, má rada města předložit zastupitelům vypsání otevřené soutěže na novou podobu nároží parku Jiráskovy sady po přemístěném pomníku „Čest a sláva Sovětské armádě“, který byl pořízen městem Litoměřice v letech 1972 – 75. Radním tak uložilo svými již dvěma usneseními 22/2/2024 a 100/4/2024 litoměřické zastupitelstvo na zasedáních v únoru a v červnu.

„Veřejný prostor má obrovskou moc společnost formovat, spojovat, anebo naopak disociovat od sebe jedince i skupiny,“ uvedla autorka návrhu na přijaté usnesení PhDr. Lenka Simerská a pokračovala: „Moje vize je taková, že bychom teď mohli to místo a tu příležitost využít, a to právě ke spojení společnosti a nikoli k jejímu rozdělování, jak, mám pocit, k tomu dochází právě teď. Takže bychom se mohli pokusit tam udělat něco úplně nového a skutečně našeho, což tento voják prostě není.“

Změna v parku musí být dle platné smlouvy konzultována s nadací Proměny, která financovala jeho celkovou obnovu v roce 2014. Vedoucí projektu nové podoby Jiráskových sadů ing. Zdenek Sendler ve stanovisku pro litoměřické zastupitele jednoznačně podpořil vymístění normalizační sochy a vyslovil se pro její nahrazení stylizovanou výsadbou stromů, které: „jsou apolitické, nevyvolají nepředpokládané emoce, ale budou na místě několik generací působit jako prvek smíření“.

Pro památkáři, historici i radnice, proti SPD a komunisté

Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem ve svém vyjádření k věci uvádí, že „z hlediska památkové péče je v daném místě v případě soutěže nepřípustná nová stavba jako taková, ale nové umělecké dílo formou památníku či sochy je možné. Stejně tak by byla platná ale i zahradnická úprava nástupní plochy třeba i s vodním prvkem bez uměleckého díla či sochy“. Řešení parkovou úpravou je bezpochyby nejvýhodnější i z hlediska vynaložených prostředků.

Na červnovém zasedání předložili litoměřickým zastupitelům místní zástupci SPD a KSČM petici za zachování pomníku „Čest a sláva Sovětské armádě“ v parku. Zastupitelstvo, ve kterém má SPD tři mandáty a KSČM žádný, petici pouze vzalo na vědomí a na svých usneseních k této věci nic neměnilo.

Tento výrazně většinový postoj zastupitelů vychází i ze stanoviska Vojenského historického ústavu v Praze, jehož ředitel brigádní generál Mgr. Aleš Knížek, v něm uvádí: „Předmětný pomník v Litoměřicích byl odhalen třicet let po skončení druhé světové války, v době vnucené přítomnosti Sovětské armády v Československu. Podobně jako jiné objekty tohoto druhu byl v sedmdesátých letech zjevně určen k demonstraci loajality k Sovětskému svazu,“ a dále konstatuje: „Právě Sovětská armáda se zúčastnila protiprávní vojenské intervence do Československa v roce 1968 s mnoha oběťmi na životech civilních obyvatel. V tomtéž roce byla Sovětská armáda dislokována na území ČSSR, kde setrvala až do roku 1991“. Oficiální názor této respektované paměťové instituce je i odpovědí zastáncům pomníku na obvinění z přepisování dějin.

Stěhování vojáka do kasáren?

Místostarosta Litoměřic pro správu majetku města Jiří Adámek, který rovněž hlasoval pro přípravu přemístění pomníku, zastupitele v červnu informoval, že vhodná vytipovaná místa pro „normalizační“ sochu jsou v areálu kasáren Dukelských hrdinů.

Zajištění jeřábu a vozidla k přemístění sochy řádně certifikovanou a pojištěnou firmou včetně úhrady nákladů nabídli městu členové místní iniciativy Za odstranění pomníku „Čest a sláva Sovětské armádě“, kteří projednávání věci v zastupitelstvu na počátku letošního roku peticí občanů iniciovali.

V hodnotící komisi soutěže o nové podobě dotčené části parku mají být kromě odborníků zastoupeni i řadoví občané města. Personální složení této komise bude rovněž projednávat a schvalovat zastupitelstvo.

Pomník „Čest a sláva Sovětské armádě“ se nachází přímo mezi dvěma středními a dvěma základními školami, jejichž studenti a žáci jsou tak jeho působení každodenně vystaveni. „Mladí lidé a studenti v Litoměřicích chodí denně kolem tohoto reliktu propagandistické politiky 70. let, který nám připomíná nucenou okupaci, násilí a zvrácenost totalitního režimu. Když nyní pohlédnu já i mnoho mých vrstevníků na militantní sochu v Jiráskových sadech, vyvolá to v nás naprosté znechucení a odpor. Tyto pocity jsou ještě umocněny obludnými zvěrstvy, vražděním, mučením a dalšími válečnými zločiny, kterých se nyní ruská armáda dopouští na obyvatelích Ukrajiny.“ uvedl Tobiáš Bruno Galia, loňský absolvent místního Gymnázia Josefa Jungmanna, student Masarykovy univerzity v Brně a aktivista iniciativy Litoměřice aktivně. A dodal: „To, že se Jiráskovy sady mohou zbavit něčeho, co představuje nesvobodu a totalitu a vyplnit prostor něčím, co bude občany města spojovat a ne rozdělovat, vnímám já i mnoho mých vrstevníků velmi pozitivně.“

Jménem iniciativy Za odstranění pomníku „Čest a sláva Sovětské armádě“ v Litoměřicích Tomáš Kábrt

- Naši partneři -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -
- Reklama -