Terezín – Poctu legendárnímu řediteli litoměřické „lidušky“ Františku Maršálkovi vzdali ve středu 13. listopadu účastníci koncertu ve Wieserově domě v Terezíně.
Akce na jeho počest už má v listopadu (měsíci, kdy se v roce 1921 narodil) svou tradici. Zrodila se ze spolupráce dvou základních uměleckých škol – konkrétně ZUŠ v Litoměřicích a ZUŠ Jižní Město v Praze, které si zároveň takto vyměňují zkušenosti i kreativní přístupy k výuce hudby. Z Prahy na koncert přijeli čtyři pedagogové, mezi nimi i ředitel František Hlucháň, a sedm talentovaných žáků z dechové a smyčcové sekce.
Historie zmíněné spolupráce sahá do doby, kdy Jiří Maršálek, pedagog na ZUŠ Jižní Město a syn Františka Maršálka, s návrhem oslovil ZUŠ Litoměřice. Díky této iniciativě se již před několika lety uskutečnily první dva výměnné koncerty.
Maršálek (1921-2013) vedl tehdejší LŠU v letech 1951 – 1985 a pro své žáky složil bezmála 70 skladeb. Jeho přínos pro školu i kulturu v Litoměřicích byl nezanedbatelný. Díky těm, kteří pokračují v jeho práci, žije jeho odkaz dál. Na terezínském koncertě zaznělo celkem devatenáct hudebních čísel, přičemž pět jeho skladeb v podání žáků ZUŠ Litoměřice. Výkony všech účinkujících byly nejen poctou jeho památce, ale také ukázkou umu, talentu a hudební zručnosti současných žáků. Publikum je ocenilo zaslouženým potleskem.
Součástí akce byla rovněž výstava fotografií a dalších materiálů dokumentujících život a kariéru legendárního ředitele. Obě ZUŠ se již nyní těší na další spolupráci. V lednu 2025 by na oplátku měli žáci ZUŠ Litoměřice vystoupit na koncertě v Praze.
Text: Miroslav Zimmer
Foto: Klára Valešková