Litoměřicko – Policisté provádějí kontroly chat a chalup opakovaně v průběhu celého roku. V zimních měsících jsou kontroly intenzivnější a na rekreační lokality se zaměřují také policejní psovodi. V těchto dnech se v rámci preventivního projektu na ochranu majetku s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“ policisté více zaměřili na chatové oblasti na Doksansku v okolí řeky Ohře.
Namátkovou kontrolu zabezpečení rekreačních objektů provedl policejní kynolog s preventistkou. Doprovázel je služební pes A´grim. Kontrola rekreačních objektů za účasti A´grima proběhla tentokrát na jedničku a nebylo naštěstí zjištěno žádné narušení objektů.
Při těchto preventivních akcích policisté kontrolují zajištění oken, dveří a dalších možných vstupních otvorů do chat a chalup. Dále sledují, zda některý z objektů nebyl narušen. Přítomným chatařům předávají preventivní informace a doporučení a upozorňují je, jak minimalizovat riziko vykradení jejich přechodného obydlí.
Někteří chataři se vydávají na kontrolu svých letních příbytků i v průběhu zimních měsíců a mohou zjistit, že jejich objekt navštívil nezvaný host. Jak se mají zachovat?
Co dělat je-li rekreační objekt vykraden?
Pokuste se i v takové nepříjemné situaci zachovat klid, nevstupovat bezhlavě do objektu. Možná je tam ještě zloděj, který by mohl ve stresu použít i zbraň. Ihned vloupání ohlaste na Policii ČR a vyčkejte jejího příjezdu. Nikdy neuklízejte po zlodějích – tím poničíte stopy, které mohou být vodítkem pro policii a pojišťovnu. Do protokolu uveďte každou maličkost, může být důležitá pro vypátrání zloděje a věcí.
Je důležité dodržovat některá doporučení, která mohou pachatele od krádeže odradit.
- V prvé řadě je nutné zabránit zloději vstup do objektu kvalitním zámkovým systémem, odolnými dveřmi, mřížemi na oknech a uzamykatelnými okenicemi.
- Pozemek objektu mít kvalitně oplocen.
- Další důležitou zásadou je neponechávat v chatě nebo chalupě cenné věci. Zloději se zaměřují na elektrické nářadí, rádia, televize, starožitnosti, elektrospotřebiče, sportovní vybavení a další předměty.
- V okolí objektu nenechávat žebříky či nářadí, které by pachatel mohl využít k vloupání.
- Zajistit si kvalitní osvětlení objektu a jeho okolí a také světla s automatickým spínačem, která se rozsvítí, pokud se pohybuje někdo v okolí.
- Pokud ve vaší blízkosti natrvalo bydlí vstřícní sousedé, lze je požádat o dohled na opuštěný rekreační objekt.
- Vyšším standardem je určitě elektronická ochrana, jejíž využití samozřejmě záleží na zvážení majitele.
V zimním období ke krádežím věcí v rekreačních objektech dochází častěji, než v jarních a letních měsících. Zloději za použití násilí vniknou do chaty či chalupy dveřmi nebo oknem. Někteří hledají v chatě zázemí. Většinou jim postačí, když uvnitř naleznou něco k snědku a teplé peřiny.
Druhou skupinou jsou zloději, kteří se zaměřují na majetek. Z rekreační chaty pak odnesou nebo odvezou cenné věci, které zde naleznou. Poté se je snaží zpeněžit ve sběrně nebo třeba v bazaru.
V rámci kampaně „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“ dává návod na zabezpečení objektů také mobilní aplikace „Zabezpečte se!“ dostupná v App Store i v Google Play. Aplikace navíc nabízí také přehled certifikovaných odborníků podle regionů.
Autor: Pavla Kofrová