Z tradingu se stal národní sport a známé úsloví „Co Čech, to muzikant“ můžeme s trochou nadsázky parafrázovat na „Co Čech, to obchodník“. Zároveň však platí, že není obchodník jako obchodník. Kromě odlišného přístupu (typicky trader vs. investor) totiž lidé, kteří našli zalíbení ve finančních trzích, preferují různé druhy finančních instrumentů. Mezi nejrozšířenější patří měnové páry – Forex (FX), ovšem nemusí sedět každému. Jednou z dalších možností jsou CFD kontrakty. V čem obchodování s nimi spočívá a s jakými (ne)výhodami by měl potenciální zájemce počítat?
Co je CFD?
Pod zkratkou CFD se skrývá anglické sousloví contract for difference. Česky hovoříme o kontraktech pro vyrovnání rozdílu, které se někdy označují jako rozdílové smlouvy. V podstatě nejde o nic jiného než o dohodu o vyplacení rozdílu mezi cenou aktiva ve dvou časových intervalech – v době otevření a uzavření pozice.
Specifikem CFD kontraktů je fakt, že podkladové aktivum nikdy nepřechází do vlastnictví člověka, který kontrakt uzavírá. Jde tedy pouze o spekulaci o vývoji ceny finančního instrumentu.
Jak obchodování s CFD probíhá?
S CFD kontrakty lze obchodovat v obou směrech. Zisku, ale ztráty, můžete dosáhnout při růstu i propadu daného trhu. Nákupní pozice „long“ bude profitabilní v případě růstu, u opačné pozice „short“ naopak očekáváte pokles.
CFD obchodování probíhá u mnoha brokerů prostřednictvím obchodních platforem (např. MetaTrader). Výběr brokera omezte pouze na autorizované a regulované. Zároveň si pohlídejte výši poplatků a konečně i nabídku trhů, na kterých vám prostředník umožní obchodovat.
Klíčové výhody CFD
Ačkoliv se někteří obchodníci dívají na CFD kontrakty skrz prsty, protože vnímají především rizika (viz nevýhody), pravdou je, že díky rozdílovým smlouvám získali přístup k finančním trhům i lidé, kteří by za normálních okolností obchodovat nemohli. Dalším revolučním přínosem je možnost spekulací na pokles ceny, aniž by byly nutné další podmínky.
Mezi hlavní výhody CFD kontraktů patří intuitivní uzavírání obchodů, pestrá škála aktiv (např. na RoboMarkets můžete obchodovat s více než 12 000 instrumenty) a možnost začít s poměrně nízkým kapitálem.
Za zmínku stojí také skutečnost, že CFD takřka dokonale kopírují podkladové aktivum. V praxi to znamená například to, že za CFD akcie držené přes noc zaplatíte úroky a současně získáte dividendu. V případě opačné pozice (short) byste naopak dividendu vypláceli.
Na co si dát u CFD pozor?
Nic není růžové a také CFD kontrakty mají své stinné stránky, které by si měl každý zájemce o obchodování uvědomit. Především jde o rizika související s tzv. pákovým obchodováním. Díky finanční páce sice můžete obchodovat s mnohem méně penězi – a v případě správného odhadu pohybu aktiva inkasujete x-násobek, ovšem při opačném pohybu naopak ztratíte násobně více. S tímto rizikem musíte počítat a přizpůsobit tomu výši vkladu (cca 2-3 % z celkového zůstatku na účtu na jeden obchod).
Další negativa pak souvisí s nejednotnými pravidly a poplatky v rámci různých brokerů či slabší regulace ze strany příslušných orgánů.
Veškeré nevýhody lze eliminovat výběrem kvalitního brokera a rozumným využíváním pákového efektu.
Je CFD trading vhodný pro každého?
Obchodování s CFD kontrakty je obecně dobrou volbou pro obchodníky, kteří netouží po klasickém investování do akcií (tzn. se nechtějí podílet na vedení společnosti) a nechtějí se omezovat limity pro obchodování. Takže pokud vás zajímá pouze vývoj daného instrumentu a akceptujete riziko finanční páky, pak jdou pro vás rozdílové smlouvy jako stvořené.